Budynki pasywne – co warto wiedzieć?

Innowacyjne budownictwo w ogromnym stopniu opiera się na rozwiązaniach ekologicznych, które stanowią bazę energooszczędności. Zgodnie z takimi założeniami powstają domy pasywne pomorskie. Są to budynki, które charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjności, jak także wysokim komfortem użytkowania.

Budownictwo pasywne to funkcjonalne oraz energooszczędne rozwiązania, które pozwalają zminimalizować zapotrzebowanie energetyczne budynku z tradycyjnych instalacji grzewczych stosowanych w standardowych budynkach.
Budynek pasywny – czym się odznacza?
Domy pasywne cechują się maksymalnym wykorzystaniem naturalnych źródeł energii, takich jak promieniowanie słoneczne, co ogranicza znaczenie instalacji grzewczych. Właśnie w tym celu budynki pasywne są zorientowane w kierunku południowym, aby w jak największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne, które służy do oświetlenia wnętrz, jak także do ich ogrzania. A dodatkowo, w pomieszczeniach zwróconych w kierunku południowym stosuje się bardzo duże przestronne okna, co intensyfikuje zastosowanie energii promieniowania słonecznego. Warto również dodać, że domy pasywne gdynia to budynki wyróżniające się wysoką szczelnością przegród budowlanych. Stosowane technologie ograniczają w dużym stopniu występowanie mostków termicznych, które powodują utraty ciepła z budynków. Stosuje się grube warstwy izolacyjne, których cechą jedyną w swoim stylu jest niski współczynnik przenikania ciepła. Używa się w dodatku specjalne ramy oraz uszczelnienia przegród budowlanych, co również wpływa korzystnie na bilans energetyczny budynku. Ważnym elementem domów pasywnych jest montaż wentylacji nawiewno-wywiewnej. Jest to instalacja, która w znacznym stopniu ogranicza utraty ciepła z budynku. Mechanizm działania tego typu instalacji polega na ogrzaniu powietrza pochodzącego z zewnątrz przed przekazaniem go do pomieszczeń w budynku. W związku z tym świeże powietrze nie sprawia wychłodzenia pomieszczeń. Warto pamiętać, że firma budowlana trójmiasto tworzy domy pasywne spełniające standardy ekologiczne, dzięki czemu budynki są funkcjonalne oraz energooszczędne. Zaleca się, aby stosować w budownictwie pasywnym ekologiczne instalacje grzewcze.

Sprawdź tutaj: domy pasywne gdynia.