Sudeckie atrakcje warte zobaczenia

Bardo – do tego miasta bardzo chętnie zaglądają i wycieczki, i pielgrzymki. Tutejsze sanktuarium a także pobliska Droga Krzyżowa, wspaniała Góra Kalwaria oraz rozrzucone na górskich zboczach kapliczki czynią z tego miasteczka miejsce wyjątkowe. Bardo, bo o nim mowa, to jeden z ciekawszych ośrodków pielgrzymkowych, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Na turystów czeka tu jednak nie tylko i wyłącznie sanktuarium, ale i szereg innych atrakcji. Ruiny zamku, ciekawe szlaki piesze a także malowniczy przełom Nysy (znany również z organizacji spływów pontonami) – atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Nie powinien więc dziwić fakt, że Bardo jest najczęściej wybierane jako miejsce na wczasy. Dla tych, którzy doceniają atmosferę niewielkich miasteczek a także cenią sobie możliwość górskich wycieczek, Bardo jest miejscem świetnym.

Turystyka rozwija się tu idealnie, a noclegi czekają zarówno w prywatnych kwaterach, jak i w domach wycieczkowych. Jakie zabytki i atrakcje zasługują w tym mieście na wyjątkową uwagę?
Bardo znane jest przede wszystkim jako ośrodek kultu maryjnego. Znajdująca się w centrum miasta bazylika z cudowną figurką jest zadaniem licznych pielgrzymek. Jako miejsce kultu Bardo ma długą historię. Wiadomo, że już w XVII wieku przybywali tu wierni z okolicy, aby oddać cześć cudownej figurce. To silny ruch pielgrzymkowy spowodował, że na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono obecną bazylikę. To potężna świątynia, która góruje nad całym miasteczkiem. Przy niej znajduje się inna atrakcja – założone w klasztorze w latach 60. XX wieku Muzeum Sztuki Sakralnej. Innym obiektem, którego pominąć nie można, jest Ruchoma Szopka.

Bardo
otoczone jest także dwiema górami, które najczęściej odwiedzają grupy pielgrzymkowe. Pierwszą z nich jest Góra Kalwaria z cudownym źródełkiem, górską kaplicą a także pozostałościami średniowiecznego zamku. Znana jest też ta góra z potężnego osuwiska, nad którym znajduje się aktualnie doskonały punkt widokowy.
Druga to Góra Różańcowa, która sąsiaduje z bazyliką. Tu na turystów i pielgrzymów czeka 13 kaplic z początków XX wieku. Każda z nich utrzymana jest w innym stylu, każda z nich jest ciekawym przykładem małej architektury sakralnej. W czasie pobytu w Bardzie ze stuprocentową pewnością warto przeznaczyć im nieco sugestie.

Stronie Śląskie
Być może nie trzeba do najpopularniejszych letnisk w polskich górach, natomiast atrakcji na jego obszarze nie brakuje. To właśnie w tej miejscowości ma swą siedzibę Dyrekcja Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tu można zwiedzić wyjątkowo ciekawe muzeum minerałów. Stronie Śląskie to także doskonały punkt wypadowy w Góry Bialskie oraz w Masyw Śnieżnika. Ci, którzy postanowią spędzić wczasy w Stroniu albo w jego okolicy, z pewnością nie będą żałować. Czym może ich oczarować to spokojne miasteczko? Jakie zabytki czekają na turystów na jego obszarze?

Stronie Śląskie może się pochwalić dość intrygującą zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Stojący na zboczy kościół parafialny jest intrygującą mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego oraz barokowego. Ze względu na swe położenie powoduje on wrażenie budowli górującej nad całym Stroniem. Dość skromny na zewnątrz, może oczarować wspaniałym wnętrzem. Z całkowitą czyli stu procentową pewnością warto poświęcić mu nieco sugestie w czasie pobytu w tym mieście. Oprócz kościoła parafialnego w Stroniu koniecznie trzeba zobaczyć domek księżnej Marianny. Jego symbolem jest herb rodziny Orańskich, a specjalna tablica umożliwia turystom poznać najistotniejsze informacje na temat tej budowli. Inną ciekawostką, którą można obejrzeć w tym miasteczku, jest XVII – wieczny słup wotywny. Ustawiony jako wotum za ocalenie mieszkańców Stronia przed zarazom, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków w tej części Dolnego Śląska.

Goszczący w Stroniu Śląskim turyści niemal wszędzie mogą spotkać się z pamiątkami związanymi z fundamentem dawnej gospodarki: górnictwem a także hutnictwem. W XVI wieku to dzięki nim Stronie Śląskie mogło pomyślnie się rozwijać. Dziś o dawnych kopalniach i zakładach pracy przypominają liczne w tej okolicy kamieniołomy. Choć przemysł upadł, dziś w okolicach Stronia coraz całkiem dobrze rozwija się turystyka. W samym miasteczku oraz w jego najbliższej okolicy można bez najmniejszych problemów odnaleźć noclegi. Czekają też masowe atrakcje, jak wyciągi narciarskie w pobliskim Kletnie oraz w Nowej Morawie. W odległości niespełna 4 km od miasta można jednak ujrzeć wyjątkowy ośrodek narciarski „Czarna Góra”. Ze Stronia prowadzą także ciekawe szlaki turystyczne. Jednym z nich można dotrzeć przez Czernicę do Bielic – niewielkiej wsi znanej z tradycyjnych chatek oraz małego wyciągu narciarskiego.

Radochów
Ta miejscowość niewątpliwie zasługuje na uwagę tych turystów, którzy wczasy postanowili spędzić w Górach Zł. Choćby nie znajdziemy tu takich zabytków, jakimi kuszą Lądek Zdrój czy pobliski Złoty Stok, i wieś Radochów może nas pozytywnie zaskoczyć. Jakie atrakcje czekają w tej wsi na turystów?

Położona nad rzeką Białą wieś Radochów to przede wszystkim świetna baza wypadowa w Góry Złote. Nie brak jednakże na jej terenie intrygujących budowli, którym na 100 procent warto przeznaczyć nieco sugestie. Jedną z nich jest kościół parafialny św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w początkach XVI stulecia. Utrzymana w stylu renesansowym świątynia jest dziś jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Warto także zwrócić uwagę na dawny cmentarzyk a także na budynek pobliskiej plebanii. Inną ciekawostką w tej wsi jest renesansowy dwór wiejski – jedna z ciekawszych budowli tego typu, które pojawiały się w XVI wieku na terenie całego Śląska.

Wielką atrakcją tej wsi jest jednak nie jej zabudowa, lecz znajdująca się w pobliżu jaskinia. To Jaskinia Radochowska, którą koniecznie należy zwiedzić w trakcie pobytu w Górach Zł. Znana była ona już w XVIII wieku, a pierwszymi turystami byli ci kuracjusze, którzy wypoczywali w pobliskim Lądku. To dzięki nim jaskinia stała się znana, z ich powodu jednakże znacznie ucierpiała także jej szata naciekowa. Dziś jaskinia ta jest udostępniona do zwiedzania, a zaglądających do środka turystów obowiązuje dość sporo zakazów. Dzięki temu można pogodzić turystykę z zachowaniem tego, czym jeszcze może się pochwalić Jaskinia Radochowska. A jest to miejsce istotne z kilku istotnych względów. W tej jaskini udało się odkryć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, któremu jeszcze za życia spiłowano zęby. W jaskini tej znaleziono także sporo kości dawnych zwierząt: bizonów, dzikich koni oraz wołów piżmowych. Na turystów w tej jaskini czekają ciekawe sale, w tym piękna Sala Gotycka oraz Komora Centralna. Wielką atrakcją jest również znajdujące się w jaskini jeziorko, którego głębokość dochodzi wręcz do 2 metrów.

Radochów jest wsią idealną na wczasy dla tych, którzy pragną odpocząć w ciszy i spokoju. Choć nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, można tu wyszukać i noclegi (przeważnie w prywatnych gospodarstwach) i punkty gastronomiczne. Ciekawa okolica a także bliskość tak istotnych miast, jak Złoty Stok czy Lądek Zdrój daje wiele możliwości planowania wycieczek oraz zwiedzana najpiękniejszych zakątków w tej części Sudetów. W tej miejscowości z całkowitą czyli stu procentową pewnością nikt nudzić się nie będzie.