Wakacje w Grecji

Magiczne Cyklady – śliczne i chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, na 100 procent zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią oraz cudownymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji a także osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom a także świetnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to głównie niezwykły, rolniczy krajobraz. Istotną rolę odgrywają tu uprawy oliwek oraz cytryn, można się tu także spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem pensji dla mieszkańców wyspy, którzy chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest jednak zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu zobaczyć pozostałości weneckich fortyfikacji oraz ciekawą zabudowę w pobliżu portu. Warto także zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z interesującej kolekcji dawnej ceramiki a także zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i śliczne plaże, uznawane za zdecydowanie najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i ciekawe groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest nieduży port rybacki – Agi Anna, w którym można odnaleźć noclegi w przystępnej cenie. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – perfekcyjne dla grup młodszych turystów. Ale to jeszcze nie wszystkie ciekawe miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie trzeba zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi również Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną interesującą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, znany z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, niewątpliwie zapasjonują się tak ważną i piękną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się świetnie. Nic zadziwiającego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu pobudzających ciekawość miast oraz modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się głównie komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port z pozoru nie odznacza się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednak spędzić nieco czasu w tym mieście, ażeby w pełni zmienić zdanie na jego temat. Pomimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można perfekcyjnie wypocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają też pozostałości po weneckim forcie. Na nieszczęście, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się jedynie ruiny.
Karistos można potraktować również jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Sposobności jest tu wiele. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się dostać dzięki licznym autobusom oraz taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się podróż na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Interesującą i godną odwiedzenia miejscowością jest także Mili, w pobliżu której można ujrzeć zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy z całkowitą czyli stu procentową pewnością może dostarczyć wielu silnych wrażeń. Warto jednakże pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, zatem w sezonie noclegi powinno się tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje oraz tawerny odnaleźć tu można omal wszędzie.