Skany 3d – zastosowanie

Technologia 3d jest wykorzystywana z powodzeniem w różnych dziedzinach. Rozwiązania z jej zakresu dają ogromne możliwości różnym branżom. Kiedyś postrzegana w kategoriach nowinki bez większego znaczenia stała się pełnoprawną technologią, która odgrywa coraz większą rolę i zyskuje coraz większe uznanie.

Jedną z jej zasadniczych technik jest skanowanie przestrzenne, które daje możliwość na dokładne odwzorowanie kształtu skanowanego obiektu.
Zastosowanie skanowania w technologii 3d
Obszarów, gdzie wykorzystywane są techniki 3d, jest bardzo wiele i ciągle ich przybywa. Do niedawna znakomita większość kojarzyła technologią trójwymiarową z filmami w technologii 3d albo grami komputerowymi. Bez wątpienia nadal technologia 3d jest tam wykorzystywana. Powstające gry zachwycają efektami specjalnymi uzyskanymi dzięki technikom skanowanie przestrzennego. Dzisiaj nasza świadomość dotycząca znaczenia rozwiązań w technologii 3d jest znacznie większa. Co za tym idzie, zakres stosowania tych technik jest nieustannie rozszerzany.
Wśród najciekawszych i najbardziej użytecznych rozwiązań technologicznych zdecydowanie znajduje się skanowanie 3d. Skanowanie w tradycyjnym wydaniu znaczy rejestrowanie informacji lub obrazu a także zapisywanie ich w postaci cyfrowej na nośnik pamięci, w sytuacji skanera podłączonego do komputera będzie to dysk twardy. W sytuacji skanowania 3d skaner zbierają dane o kształcie obiektu. Jest to technologia niezwykle użyteczna. Wykonywany tą techniką skan 3d cechuje się dokładnością do 0,02mm. Tak precyzyjne dane pozwalają na tworzeniu idealnych ze wzorem modeli i prototypów. Jest to technika szczególnie przydatna w medycynie. Dzięki niej powstają protezy i idealnie dopasowane ortezy. W stomatologii na podstawie skanów powstają implanty. Z kolei w budownictwie na dużą skalę wykorzystywane jest skanowanie laserowe 3d, które daje możliwość na inwentaryzację obiektów, do których dostęp jest utrudniony. Dzięki zastosowaniu techniki laserowej można zebrać szczegółowe dane z odległości. Skanowanie trójwymiarowe jest także wykorzystywane do digitalizacji zabytków i budowy cyfrowych archiwów zbiorów. Pozwala na tworzenie wiernych replik przedmiotów, przykładowo obiektów muzealnych. W ten sposób przy zastosowaniu skanerów 3d cenne przedmioty nie są narażone na uszkodzenia.
Więcej informacji na stronie: skan 3d.